Donald Tusk oskarżony o współudział w zamachu stanu

Posted on Mar 8, 2017 in Beata Szydło, Donald Tusk, Unia Europejska

Trwa polityczna burza po wystosowaniu listu przez Beatę Szydło do unijnych przywódców. Jedna rzecz została jakby niezauważona. – W liście niepokoi mnie kluczowa sprawa. Tusk właściwie został oskarżony o zbrodnię konstytucyjną – powiedział w rozmowie z WP historyk, badacz dziejów dyplomacji oraz protokołu dyplomatycznego Janusz Sibora. – Tusk musi się do tego odnieść – podkreślił. To według niego kluczowy punkt. O jaki fragment mu chodzi?

– Tusk został oskarżony o współudział w zamachu stanu – powiedział Janusz Sibora. Odniósł się konkretnie do tego fragmentu: „Urzędujący Przewodniczący Rady Europejskiej zdecydował się wielokrotnie przekroczyć swój europejski mandat, używając autorytetu Przewodniczącego RE w ostrych sporach krajowych. Tak się stało m.in. w czasie, kiedy część opozycji blokowała metodami siłowymi prace demokratycznie wybranego parlamentu. Próba zablokowania przyjęcia budżetu była w polskich warunkach konstytucyjnych próbą obalenia rządu metodami pozaparlamentarnymi.

Wyraźne poparcie tych działań ze strony Przewodniczącego RE było czymś niespotykanym”.

„Próba obalenia rządu PiS”

– Jest to de facto postawienie zarzutu Tuskowi o bierną próbę obalenia rządu. To musi być uwypuklone – mówił WP Sibora. Zaznaczył także, że jest to najcięższy zarzut konstytucyjny i ma charakter międzynarodowy, dlatego Donald Tusk musi ten list skomentować, a wręcz oficjalnie odrzucić jego treść. To jego zdaniem wprowadza nową jakość do dyskusji.

– Fragment, w którym premier zarzuca Tuskowi wypowiadanie się w sprawach Polski, jest łatwy do obrony. Jako reprezentant ciała ponadnarodowego musi on także odnosić się do spraw poszczególnych państw członkowskich, w takim razie także Polski. Jednak przypisanie mu współudziału w puczu to bardzo poważna sprawa, która nie może przejść bez komentarza – zaznacza.

Źródło: wp.pl