Merkel na biało, Szydło na żółto

Posted on Mar 25, 2017 in Angela Merkel, Beata Szydło, dress code, Unia Europejska

Unijny szczyt w Rzymie to nie tylko wielka polityka, ale także niuanse i smaczki, które dla zwykłych ludzi mogą być nie do końca czytelne. Ekspert protokołu dyplomatycznego dr Janusz Sibora opowiedział o symbolice kolorów, w jakich wystąpiły dzisiaj kanclerz Niemiec Angela Merkel i premier Beata Szydło. Co symbolizują barwy ubrań, jakie dzisiaj założyły? Co komunikuje premier Szydło?

Sibora opowiedział o kolorach, które na dzisiejsze obchody zdecydowały się przywdziać obie przywódczynie. Okazuje się, że w ten sposób postanowiły w sposób niewerbalny całkiem sporo zakomunikować.

– Panie walczą ze sobą na kolory. Kiedyś rozmawiałem z Angelą Merkel i powiedziała mi, że bardzo uważnie dobiera kolory – rozpoczyna Sibora w rozmowie z Fakt24.pl. Co zatem oznacza biel, na którą zdecydowała się w sobotę niemiecka kanclerz?

– Merkel pokazuje, przy kim jest siła. Kto rządzi i kto rozdaje karty. W białej garsonce jaśnieje jak błyskawica – mówi Sibora. Przypomina, że w mitologii greckiej znany jest motyw boga Zeusa, który zmienił się w białego byka i porwał Europę. Tak samo jest dzisiaj z Angelą Merkel. Sibora dodaje, że decydując się na taki wybór niemiecka kanclerz stawia jednocześnie na przekaz mówiący o odnowie i odrodzeniu – bo taka też jest symbolika bieli.

A co z żółtym żakietem premier Beaty Szydło? – Według badań psychologów, kolor żółty symbolizuje problemy z komunikacją. Dlatego jest polecany np. studentom, którzy idą na trudne egzaminy i nie są do końca nauczeni. Nakładając taki żakiet, Szydło pokazuje, że chce rozmawiać, chce się z Unią Europejską komunikować, nawet pomimo problemów, jakie istnieją w tej komunikacji – kontynuuje ekspert. Jego zdaniem, to jasny komunikat dyplomatyczny: nie potrafimy się z wami dogadać, ale wciąż tego chcemy.

Fakt.pl