Książka historyczna roku 2011

TOP10 „Polećmy książki premierowi”

Kup teraz


„Protokół dyplomatyczny i ceremoniał państwowy II RP” Janusza Sibory (PISM) może uchodzić za pomnik sztuki dyplomacji, wpisany w polską tradycję narodową, a zarazem głęboko zakorzeniony w tradycji nowożytnej dyplomacji europejskiej.

Publikacja ta obejmuje takie zagadnienia, jak formuły do pism najwyższych urzędników państwowych, akty ceremonialne związane z wyborem i zaprzysiężeniem prezydenta, święta narodowe, obchody okolicznościowe i wiele innych, w tym zabiegi służące „zachowaniu twarzy” i pozwalające uniknąć tak licznych obecnie na arenie krajowej i międzynarodowej faux-pas. To przydatna pozycja dla osób zainteresowanych dyplomacją. Jest ona również bardzo ważną publikacją w kontekście dyskusji, które wynikły po katastrofie smoleńskiej, a które dotyczyły protokołu dyplomatycznego.
Nota organizatora konkursu „Książka historyczna roku 2011”


(…) wydany przez Janusza Siborę dokument opisuje nie tylko zasady protokolarne obowiązujące w kontaktach między przedstawicielami Rzeczypospolitej i innych państw, ale też cały ceremoniał i etykietę stosowane w krajowych urzędach i instytucjach. Źródło to jest więc prawdziwą kopalnią wiedzy dla wszystkich, którzy pasjonują się sztuką dyplomacji i jej historią, a także międzywojenną obyczajowością i życiem najwyższych sfer odrodzonego państwa polskiego.

(…) otrzymaliśmy do użytku bardzo ciekawe źródło historyczne wydane w sposób niemalże wzorowy. Z przyjemnością wystawiam „Protokołowi dyplomatycznemu…” najwyższą możliwą ocenę.
Recenzja himstmag.org