Wizyty członków rodziny królewskiej w Polsce

Każda wizyta członków rodziny królewskiej to niezwykłe wydarzenie. Tak było, kiedy ponad 20 lat temu Polskę odwiedziła królowa Elżbieta. Tak jest dziś, kiedy gościmy książęcą parę z dziećmi. Nie wszyscy jednak pewnie pamiętają, że książę Filip odwiedził Polskę w latach siedemdziesiątych, a książę Karol zaglądał do nas kilka razy. Materiał magazynu „Polska i Świat”.

Screenshot 2017-07-18 19.55.17

Entuzjazm tłumu i zainteresowanie mediów niezmienne od 42 lat – to coś, co łączy wszystkie wizyty brytyjskich monarchów w Polsce.

Monarcha na wyciągnięcie ręki

Książę Filip, mąż królowej Elżbiety, był pierwszym członkiem rodziny królewskiej, który odwiedził Polskę. W połowie lat 70. w Sopocie otwierał europejskie mistrzostwa w powożeniu, a potem brał w nich udział.

– Dla nas to było wydarzenie życia w tej naszej siermiężnej rzeczywistości – wspomina Wojciech Kowerski, emerytowany pracownik hipodromu w Sopocie.

Bawiący w Sopocie monarcha był dosłownie na wyciągnięcie ręki. Bez tłumu ochroniarzy chętnie wdawał się w rozmowy i pozował do zdjęć ze zwykłymi ludźmi. – Łatwo było podejść. Ochroniarze nas nie odganiali. Po prostu się pytało, czy można zrobić zdjęcie – mówi doktor Janusz Sibora, historyk i ekspert do spraw protokołu dyplomatycznego.

Książę Filip złożył także kwiaty na Westerplatte, odwiedził Białowieżę, a także Warszawę, do której po ponad 20 latach wrócił – tym razem towarzysząc w oficjalnej wizycie królowej.

TVN24